Dlaczego rzęsy wypadają? Sposoby na wypadanie rzęs

Wypadanie rzęs może być oznaką poważnej choroby lub nieodpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub zabiegów, które pogarszają kondycję rzęs. Dlaczego rzęsy wypadają i jakie są sposoby na wypadanie rzęs? Co jest skuteczniejsze: olejek rycynowy czy odżywka do rzęs?

Dlaczego rzęsy wypadają?

Wypadanie rzęs może mieć następujące przyczyny:

  • stany zapalne brzegów powiek i spojówek oraz mieszków włosowych,
  • choroby oczu,
  • zabiegi chirurgii oka,
  • alergia (na kosmetyk lub szkła kontaktowe),
  • niedoczynność tarczycy,
  • łysienie plackowate,
  • nużeniec,
  • zaburzenia hormonalne, na przykład wskutek menopauzy,
  • chemioterapia,
  • stosowanie niektórych leków,
  • poważne niedobory witamin w organizmie,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • niektóre zabiegi kosmetyczne,
  • działanie wolnych rodników (papierosy, zanieczyszczenie środowiska itp.),
  • czynniki atmosferyczne (mróz, słońce, wiatr i gwałtowne zmiany temperatur),
  • złe nawyki (na przykład spanie w makijażu).

Rzęsy wypadają każdego dnia i jest to proces całkowicie naturalny. Codziennie mogą wypadać maksymalnie 3 rzęsy, więc jeżeli dosłownie sypią się z oczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nadmierne wypadanie rzęs może być oznaką poważnej choroby (ale nie musi). Za najczęstsze przyczyny wypadania rzęs uważa się:

– Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków

Kondycję rzęs może pogorszyć używanie wodoodpornego, a nawet trudno zmywalnego tuszu, którego usunięcie wymaga intensywnego pocierania oka.

– Zabiegi kosmetyczne

Kolejną przyczyną wypadania rzęs są zbyt często lub nieumiejętnie wykonywane zabiegi kosmetyczne, takie jak przedłużanie rzęs. Z tego powodu pomiędzy poszczególnymi zabiegami przedłużania należy dać rzęsom czas na regenerację. Nawet regularne stosowanie zalotki może sprawić, że rzęsy staną się łamliwe.

– Czynniki atmosferyczne

Kondycję rzęs może też pogorszyć zła pogoda, a zwłaszcza mróz, słońce, wiatr i gwałtowne zmiany temperatur. Aby ochronić rzęsy przed szkodliwym wpływem niektórych warunków atmosferycznych, należy je dobrze natłuszczać. W tym celu warto używać specjalnej odżywki do rzęs lub delikatnej pomadki nawilżającej do ust. Przed zastosowaniem nowego kosmetyku do rzęs warto wykonać próbę uczuleniową na małym i niewidocznym fragmencie skóry.

Sposoby na wypadanie rzęs

Przycinanie rzęs wcale nie sprawi, że te staną się dłuższe i gęstsze. Zarówno ich długość, jak i ich kolor to cechy dziedziczne, na które nie mamy wpływu.

– Olejek rycynowy

Olejek rycynowy to stary, ale sprawdzony sposób na wzmocnienie rzęs, który swoją skuteczność zawdzięcza właściwościom nawilżającym. Aby się o tym przekonać, wystarczy co wieczór, po dokładnym demakijażu, nałożyć na rzęsy olejek rycynowy. Można użyć do tego celu specjalnej szczoteczki do rzęs lub wykorzystać tę ze zużytego tuszu – umytą wodą z mydłem i wysuszoną. Kondycja rzęs powinna poprawić się po kilku tygodniach takiej kuracji.

– Odżywka do rzęs i brwi

Gotowe preparaty, które stymulują wzrost i regenerację rzęs, zwykle mają konsystencję żelu, co bardzo ułatwia ich aplikację. Szczególnie poleca się je kobietom, które przedłużają rzęsy, używają zalotki lub przeszły chemioterapię. Są dostępne w drogeriach i aptekach w przystępnej cenie, przy czym produkty apteczne zwykle są bezpieczniejsze, bo pozbawione składników, które podrażniają oko i skórę wokół nich. O skuteczności takich preparatów decyduje ich skład. Należy szukać odżywek, które zawierają ekstrakt z ogórka, z granatu lub z pestek dyni, zieloną herbatę oraz witaminy A i B12.

– Pomadka nawilżająca do ust

Do codziennej pielęgnacji rzęs sprawdzi się zwykła pomadka nawilżająca do ust, najlepiej bezbarwna i bezwonna. Jeżeli będzie miała postać sztyftu, rzęsy i ich okolicę należy malować przy zamkniętych oczach. Równie dobrze rzęsy można smarować palcem, wacikiem lub szczoteczką po zużytym tuszu. Pomadka do ust nawilża i nabłyszcza rzęsy.

– Delikatny demakijaż oczu

Już właściwie wykonywany, delikatny demakijaż oczu ograniczy nadmierne wypadanie rzęs. Na ich kondycję wpływa zwłaszcza sposób usuwania tuszu. I tak – rzęs nie należy pocierać wacikiem. Zamiast tego warto go nasączyć płynem lub mleczkiem do demakijażu i lekko docisnąć do powieki. Po chwili tusz rozpuści się i będzie łatwo go zetrzeć. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem są tłuste preparaty do demakijażu, zwłaszcza płyny dwufazowe, ponieważ szybko rozpuszczają zaschnięty na rzęsach tłuszcz.