Olejek rycynowy ma szereg różnych właściwości, zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych: łagodzi bóle głowy i krzyża, poprawia kondycję włosów, rzęs i brwi, oczyszcza twarz oraz zmiękcza skórę. Olejek rycynowy jest nie tylko skuteczny i wszechstronny, lecz także łatwo dostępny i niedrogi. Jakie właściwości kosmetyczne/ pielęgnacyjne ma olejek rycynowy? Jak działa na rzęsy i brwi, na włosy i skórę głowy, na twardą skórę pięt, łokci i kolan oraz na skórę twarzy?
Olejek rycynowy – właściwości kosmetyczne/ pielęgnacyjne
– Olejek rycynowy na rzęsy i brwi
W jaki sposób nakładać olejek rycynowy na rzęsy? Najlepiej za pomocą czystej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs. Należy robić to z umiarem, ponieważ nadmiar preparatu może dostać się do oczu i w konsekwencji spowodować ich przekrwienie lub łzawienie. Zasada umiaru sprawdzi się także podczas wcierania olejku rycynowego w brwi. Efektem takiej kuracji są ciemniejsze, dłuższe i grubsze rzęsy oraz brwi.
– Olejek rycynowy na włosy i skórę głowy
Olejek rycynowy ma bardzo ciężką konsystencję, dlatego dobrze sprawdza się jako składnik maski na włosy. Można go zmieszać z oliwką do włosów lub naftą kosmetyczną i wsmarować w:
- końcówki włosów, które zazwyczaj potrzebują intensywniejszego nawilżenia niż włosy u nasady,
- nasadę włosów i skórę głowy – zanim to zrobimy, zmieszajmy olejek rycynowy z oliwką do włosów.
Olejek rycynowy warto połączyć z żółtkami i naftą kosmetyczną. Uzyskana w ten sposób maska regeneracyjna poprawi kondycję i wygląd włosów, a dokładniej sprawi, że włosy będą:
- lśniące, miękkie i puszyste,
- ciemniejsze i grubsze,
- szybciej rosły,
- mniej rozdwojone na końcach, ponieważ maska zamyka łuski włosa.
Olejek rycynowy nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku włosów z tendencją do wypadania, ponieważ jego ciężka konsystencja jeszcze bardziej ją pogłębi.
– Olejek rycynowy na twardą skórę pięt, łokci i kolan
warda skóra pięt, kolan i łokci z pewnością stanie się miększa, jeżeli regularnie będziemy w nią wcierać kilka kropli olejku rycynowego. Aby zregenerować popękane pięty, warto zrobić okład z olejku rycynowego i gęstego kremu nawilżającego. Następnie należy owinąć je folią, założyć bawełniane skarpetki i położyć się spać.
– Olejek rycynowy na skórę twarzy
OCM, czyli Oil Cleansing Method, polega na oczyszczaniu twarzy naturalnymi olejkami. Metoda OCM usuwa tłuszcze z twarzy (sebum, pozostałości kosmetyków itp.) za pomocą tłuszczów zawartych w naturalnych olejkach. Mieszanka oczyszczająca twarz składa się z olejku rycynowego i olejku dopasowanego do rodzaju cery, czyli z pestek winogron w przypadku skóry suchej, jojoba w przypadku skóry tłustej lub ze słodkich migdałów w przypadku skóry normalnej w proporcji 1:9. Twarz pokrytą olejkami wystarczy przykryć ciepłym, mokrym ręcznikiem, odczekać 2-3 minuty i zetrzeć nadmiar oliwy.
Olejek rycynowy – właściwości lecznicze
– Działanie przeczyszczające
Właśnie z niego słynie olejek rycynowy. Co dokładnie odpowiada za efekt przeczyszczający olejku rycynowego? Oddziałują na niego enzymy z trzustki, pod wpływem których olej przekształca się w mydła sodowe i potasowe. Mydła podrażniają błony śluzowe jelita i wzmagają ich perystaltykę. Wskutek tego procesu woda przenika do ściany jelita oraz zwiększa ich objętość, a tym samym wywołuje efekt przeczyszczający.
– Na ból krzyża, głowy i brzucha
Nasze babcie wiedzą, że gorący okład z olejku rycynowego łagodzi bóle krzyża, brzucha i głowy o nieznanej genezie. Wystarczy nasączyć gazę podgrzanym olejkiem rycynowym i przyłożyć do bolącego miejsca. Następnie należy nałożyć folię, która pomoże dłużej utrzymać wysoką temperaturę.