Tusz do rzęs jest najczęściej używanym kosmetykiem do makijażu. W swej popularności prześcignął nawet pomadkę do ust. W ciągu całego swojego życia kobieta zużywa około 250 buteleczek tuszu. Jest to przedmiot, bez którego nie potrafimy (i nie chcemy) już się obejść. Tymczasem nie każda kobieta wie, jak często trzeba zmieniać tusz do rzęs, co zawiera dobry tusz i jak ważna jest dbałość o szczoteczkę którą malujemy rzęsy.
Przydatność tuszu do rzęs określa najczęściej znak PAO– jest to znak otwartego słoiczka podający obowiązkowo liczbę miesięcy w czasie których spokojnie można używać kosmetyk. W przypadku tuszu do rzęs to najczęściej czas 3-6 miesięcy, jest to bowiem produkt, który bardzo szybko gromadzi zanieczyszczenia zbierające się na naszych rzęsach. Na szczoteczce osadzają się również składniki innych używanych przez nas kosmetyków np. preparatów do demakijażu, które mogą wchodzić w niebezpieczne reakcje ze składnikami tuszu, ponadto przy każdym otwarciu i wyjmowaniu szczoteczki dostaje się do niego powietrze które zaburza strukturę kosmetyku i zakłóca jego trwałość. Oprócz zwracania uwagę na datę przydatności ( w tym wypadku na PAO) przyglądaj się strukturze tuszu. Jeśli zmienił konsystencję, barwę lub zapach natychmiast go wyrzuć. Zrób to w trosce o swoje rzęsy i delikatne oczy.
Tusze do rzęs najczęściej w swym składzie mają wodę jako główny składnik, dlatego są niewyobrażalnie dobrym środowiskiem do namnażania się bakterii oraz drobnoustrojów. Nie próbuj zatem nigdy odświeżać tuszu do rzęs dolewając do niego wodę lub płyn do demakijażu. To będzie jak przysłowiowe „dolewanie oliwy do ognia”.
Kobiety na całym świecie, a w szczególności Francuzki bardzo dobrze wiedzą, jak dbać o swój tusz do rzęs. Jego szczoteczkę należy po prostu myć przynajmniej raz w tygodniu. Użyj do tego ciepłej wody i pozwól spiralce spokojnie wyschnąć. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianych grudek, które podczas makijażu naniosłabyś na swoje rzęsy. Zaschnięty kosmetyk może ponadto odkształcić spiralkę tuszu. Zadbasz też o swoje oczy- z brudną szczoteczką bardzo łatwo o różne infekcje.
Co najczęściej zawiera tusz do rzęs? Oczywiście związki barwiące (mogą to być różne składniki pochodzenia naturalnego, są już bowiem dostępne tusze we wszystkich niemal kolorach), najczęściej będzie to jednak składnik nadający preparatom efekt głębokiej czerni. Takim pigmentem jest carbon black. Obecnie zabrania się już używania w tuszach pigmentów uzyskanych ze smoły i węgla. Woda i oleje oraz woski pszczele i roślinne są kolejnymi wiodącymi prym składnikami w tuszach do rzęs. Wszystkie pozostałe zależą od innowacyjności twórcy, ceny produktu i prestiżu jaką cieszy się dana marka kosmetyku oraz funkcji jaką ma on pełnić (wydłużyć, pogrubić czy może podkręcić rzęsy?). Znajdziemy więc tam ceramidy, proteiny kaszmirowe, prowitamina B5 (panthenol), chitosan (pochodna skorupek stawonogów), cząsteczki jedwabiu, kaszmiru, moheru, silikon, lateks.
Ostatnią, lecz równie ważną sprawą jest rodzaj tuszu do rzęs. Dobierz go adekwatnie do swoich preferencji i nie oszczędzaj na tym kosmetyku. Warto zainwestować w dobry tusz do rzęs, gdyż potrafi on uczynić cuda z naszym makijażem, nadać głębię spojrzeniu a przy tym zadbać o rzęsy. Oczy są przecież zwierciadłem duszy.