O tym nie wiedziałaś! Ciekawostki na temat tuszu do rzęs.

tusz-do-rzes.jpgMalujemy rzęsy codziennie. Nie możemy się obejść bez tuszu do rzęs. Wiele kobiet utrzymuje wręcz, że byłaby to jedna z rzeczy, jaką zabrałaby na bezludną wyspę. Kochamy nasz tusz do rzęs. Ale co tak naprawdę o nim wiemy? Oto kilka ciekawych faktów dotyczących tego kultowego kosmetyku.

1. Jest on kosmetykiem tak popularnym, że zezwala się na jego używanie nawet w miejscach, w których makijaż jest zabroniony (tzw. polityka ubioru czyli dress code). Panie pracujące w mundurach mogą więc śmiało malować rzęsy.

2. Już Egipcjanki około 4000 lat p.n.e. potrafiły docenić siłę kobiecego spojrzenia. Przyciemniały swoje rzęsy substancją zwaną khol. Była to mieszanka wody, węgla, miodu oraz…odchodów krokodyla.

3. Specyfik, który śmiało możemy nazwać pierwszym tuszem do rzęs stworzył w 1830 roku Eugene Rimmel. Był to sproszkowany węgiel i woda, sprasowane i wtłoczone w małe pudełeczko z dołączoną szczoteczką. Aby umalować się tuszem należało zwilżyć go delikatnie wodą. Często po prostu do niego pluto, dlatego niechlubnie nazwany został „plujką”.

4. W tym samym okresie J.T. Wiliams w trosce i z chęci niesienia pomocy swojej zakochanej bez wzajemności siostrze Mabel stworzył mieszankę wazeliny i węgla po czym kazał jej nakładać czarną substancję na rzęsy. Magia spojrzenia Mabel zadziałała i w ciągu roku chłopak poślubił dziewczynę. Wiliams postanowił iść za ciosem i w 1915 roku założył firmę Maybelline (nazwa sto połączenie słów Mabel– na cześć szczęśliwej siostry oraz vaseline– jednego z głównych składników tuszu).

5. Rewolucja w wyglądzie i używaniu tuszu dokonała się w 1957 roku za sprawą Heleny Rubinstein, która stworzyła maskarę w postaci rzadkiego kremu zamkniętego w tubie i sprzedawanego w komplecie z dołączoną szczoteczką.

6. Już po roku firma Revlon wypromowała tusz w okrągłym flakoniku czyli w postaci znanej nam dziś. Zakręcany flakonik chował w swym wnętrzu szczoteczkę i tym samym uwalniał kobiety od bałaganu jaki powstawał po używaniu odizolowanej od kosmetyku szczoteczki.

7. To właśnie mascara do rzęs jako pierwsza doczekała się swojej wodoodpornej wersji. Dużym minusem było jednak to, ze jako główny składnik zawierała łatwopalną terpentynę.

8. Kolorowa mascara istnieje od lat 60-tych. Jako pierwsza wylansowała ją firma Revlon. Tusz był w postaci kamienia z dołączoną do niego szczoteczką.

9. W latach 30-tych XX w. firma Cosmetic Manufacturing Company wyprodukowała tusz do rzęs Lash Lure. Został on okrzyknięty „śmiertelnym pięknem”, ponieważ kobiety traciły wzrok po jego użyciu. Odnotowano 12 przypadków silnej alergii prowadzącej do ślepoty, w tym jeden śmiertelny. Zawierał on toksyczną substancję zwaną p-Fenylenodiamina (PPD) – zabójczy barwnik, który może prowadzić do szoku anafilaktycznego oraz śmierci.

10. Przeciętna kobieta w ciągu swego życia zużywa około 260 buteleczek tuszu. Kosztuje ją to około 10 000 zł.